• tipe göre erkek seçip dayak yiyince zırlayan kadın

  .
  masumları ayırırsak yani karşısındaki insanı normal bir birey olarak tanıyıp sevip sonrasında gerçekler öyle çıkmayıp da yanılanları ayırırsak kalanı gene şiddeti hak etmemek ile beraber çok da isyana düşmemesi gereken insanlardır.

  şimdi kimse "aaaa kadınlar şiddeti hak ediyor diyor" demesin. öyle bir şeyi insan olan söylemez zaten. lakin işin bir boyutu da karşısındaki erkeklerin halk tabiri ile "ayı" veya "sığır" cinsinden olduğunu bildikleri halde bile isteye onlarla beraber olan kadınlar var. sorduğunda "heyecan arıyorum" diyorlar. aradıkları heyecanı da buluyorlar işte bu şekilde.. göz göre göre seni kıracak sana şiddet uygulayacak seni aldatacak adamlarla sırf "ben onu düzeltirim" kibrine düşüp veya "ayı ama maddi olarak rahat ederim" veya veya "amaaaan ahmet bana aşıkmış ama çok sıkıcı yaeaeaea ben mehmeti istiyorum tam bir serseri ihihihihi" pozlarına girip de sonrasında perişan edilince vay efendim erkeklerin hepsi mal hepsi kütük hepsi ayı demek de kimse kusura bakmasın akılsızlıktan başka bir şey değildir.

  hani biz ayıyız kütüğüz duygusuzuz ya kadınlara göre. heh işte 10000 erkeğe sorsunlar hayatınızda hiç başkasına tercih edilerek sebepsiz yere terk edildiniz mi diye. 9000 den aşağı "evet bunları yaşadım" diyen çıkarsa bu abiniz, kardeşiniz, arkadaşınız size yemek ısmarlayacak hodri meydan. hatta ikinci bir anket olarak "tercih edildiğiniz adam ile sevdiğiniz kadın mutlular mıymış" diye sorsanız bunda da en az 9000 "hayır değiller hatta büyük sıkıntılar yaşamışlar" cevabı da çıkacaktır.
  3 ... mel mel bakan gibson
 • 128 milyar dolar nerede

  .
  aslında bizim merkez bankası rezervlerinin bir kısmı amerikan tahvilindeydi. yaklaşık 60 milyar dolarlık bi paraydı bu. türkiye bu tahvilleri 2017 ortasında satmaya başladı. 2019 civarında elimizdeki tahvil miktarı 60+ milyar dolardan 2 milyar dolara indi..

  bütün ülkelerin merkez bankaları bir miktar abd tahvili tutarlar. normalde dolara sıkışan yabancı ülkelerin bu tahvillerin bir miktarını satıp dolara çevirmesi beklenir. ama abd hazinesi tahvillerinin değerini düşüreceği için bunu istemez. o yüzden dolara sıkışan ülkeye bir takas hattı açar ve dolar verir.. o ülkeler de bunun karşılığında ellerindeki tahvili satmazlar ve bu sayede doların değeri düşmez..

  biz ne yaptık? elimizdeki tahvilleri sattık. bunun amerikalıları kudurttuğunu tahmin ediyorum. o yüzden de fed bize takas hattı açmayı reddediyor.. o yüzden de dolar ihtiyacımız olduğu anda abuk subuk yerlerden takas yapıyoruz..
  https://ugurses.net/2019/...abd-tahvillerine-ne-oldu/

  bütün bunların 128 milyar dolarla ne ilgisi var?

  türkiye sürekli olarak cari açık veren bir ülke. yani ithalatı ihracatından çok daha fazla.. bu durumda normal ekonomi teorisi ne der? ülkeye (ihracat yoluyla) giren dolar (ithalat yoluyla) çıkan dolardan fazla olduğu için zaman içinde doların kıymetlenmesi lazım der. dolar kıymetlendiği zaman ithalat azalacak, ihracat artacak ve ülke dengeye gelecek der..

  bir parantez açayım: son 20 yıl boyunca türkiye'den dolar çıkışı normal ekonomik teoriyle açıklanabilecek miktarın çok üzerinde... çünkü
  1) sırtımızda ekonomik olarak kanımızı iliğimizi emen bir kürt halkı ve kürt terörü var.. sadece elektrik hırsızlıkları hazineye yılda 3-4 milyar dolara maloluyor..
  2) rizeli başa geldiğinden beri yurtdışında abuk-subuk bir sürü maceraya giriştik.. suriye, ırak, libya vs.. bunlar her yıl ekstradan 10-15 milyar dolara maloldular..

  pekii, bunca dolar çıkışına rağmen nasıl oldu da dolar yükselmesi gerektiği kadar (yani dış ticaret açığını kapatacak kadar) yükselmedi? çünkü

  1) rizeli iktidarının ilk yıllarında yurtdışından dolar borçlandı ve borç aldığı o dolarlarla ithalatı finanse etti. devasa dış ticaret açıklarına rağmen (borç para sayesinde) ülkeye net olarak dolar girdiği için dolar yükselmedi..

  2) rizeli 2018'den itibaren dış borç bulamamaya başladı.. son 3 seneyi eldeki avuçtaki dolarlarla ithalatı finanse ederek atlattı..
  elde-avuçta olan en önemli dolar kaynağı merkez bankası rezervleriydi.. bunların epeyce bir kısmı abd hazine bonosunda duruyordu.. ithalat finansmanında, kürtlerin doyurulmasında ve rizelinin askeri maceralarında kullanıldılar.. işte yokolan o 128 milyar dolar büyük ölçüde o para..
  yukarıda bahsettiğimiz 60 milyar dolarlık abd hazine tahvili de işte tam o sıralarda satıldı..
  bi parantez daha: merkez bankası rezervi derken, o dolarlar bize ait zannetmeyin. türkiye dış ticarette sürekli olarak açık verdiği için dolar cinsinden rezerv oluşturamaz. o 128 milyar dolar şu ya da bu şekide yurtdışından borç alınmış paraydı..

  3) merkez bankası rezervleri 2-3 yıl içinde eridi.. rizeli son zamanları kaynağı belirsiz swaplar (swap=çok kısa vadeli borç) vasıtasıyla merkez bankasına dolar koyarak atlatabildi.. zannederim bu şekilde 50-60 milyar dolar bulundu. allah bilir bu 50-60 milyar dolar için kimlere ne tavizler verildi..

  4) ancak bu swaplar da ilaç olmayacak.. bir noktada türkiye ithalatını finanse edemez hale gelecek ve iflas edecek...

  ne yapmalı?

  1) türk insanı ülkenin iflas ettiğini ve bundan sonraki 20-50 senenin çok daha fakir yaşanacağını psikolojik olarak kabul etmeli..

  2) doların kontrollü olarak yükselmesine izin verilmeli ve dış ticaret dengelenmeli..

  3) istnbul'da özal döneminden itibaren yapılmış bütün inşaatlar mahkemeye sevkedilmeli.. kaçak binalar ve hırsızlıktan kaynaklanan zenginlik devlete geçmeli.. bu şekilde devletin elinin altında bir kaynak oluşturulmalı..

  4) libya ve suriye'deki askeri maceralar derhal sonlandırılmalı. esad'la anlaşılmak suretiyle suriyeli mülteciler geri gönderilmeli. türkiye'nin kendi topraklarının ötesindeki hiç bir yerde gözü olmadığı ve osmanlı rüyaları görmediği kuşkuya yer bırakılmayacak şekilde altı çizilerek belirtilmeli..

  5) kürtlere bağımsızlıkları verilmeli ve fırat'ın doğusunda bir kürt devleti kurulmalı.. bütün kürtler vatandaşlıktan atılmalı... (bkz: ayrılıkçı türkler)

  6) Eski devlet planlama teşkilatı benzeri bir teşkilat kurulmalı ve türkiye turgut özal'la birlikte terkettiği planlı sanayileşmeye geri dönmeli..

  7) diyanet, imam hatipler ve anadoluda açılmış lüzumsuz taşra üniversiteleri kapatılmalı... devlet memurları elekten geçirilmeli ve belli bir standardın altında kalanlar şutlanmalı...

  ya da daha kısa söylemek gerekirse:
  --üretmeyen, para kazandırmayan, masraftan ve beladan başka bir şey getirmeyen her şey tasviye edilmeli (bkz: kürtler).. kaynaklar sadece üreten ve kazanan şeylerin üzerine yoğunlaştırılmalı...

  ****************************************

  arbutusun makalesini çoğaltalım , okuyalım . sözlükte dünya
  çapında yazarlar var .... abartmıyorum .
  5 -1 ... kurgankt66
 • baba olmayacağız evimize ekmek götürmeyeceğiz

  .
  "evlenmeyeceğiz, Baba olmayacağız! Evimize ekmek götürmeyeceğiz! Çocuk yapmayacağız! Geleneksel erkekliği, sorumlulukları kırıp geçeceğiz! Sevişirim, evlenmem sanane! Bağ benim belletirim yar*k benim elletirim!"

  Evet beyler mottomuz budur. Erkeklik kazanacak!
  40 -10 ... bilimsiz kurgu yazari
 • sadleo

  .
  Çok teşekkür ederim sağ olun sayın yazarlar .
  1 -2 ... sadleo
 • bir kıza alınabilecek en iyi doğum günü hediyesi

  .
  Eşya değildir. Nefret ederim eşya alınmasından. En güzel hediye yüzünüzün bolca güldüğü bir gün geçirmektir bence. Her şey eskir ve unutulur ama anılar unutulmaz.

  Bir dahaki ay doğum günüm. Yeni biriyle tanıştım. Sempatik ve sıcakkanlı bir kadın. Doğum günümü söylemeyeceğim ama onunla güzel ve eğlenceli bir gün geçireceğim. Bunu söyleyince insanlar hediye alıyor. Bu beni çok utandırıyor. Bilmiyorum birinin cebinden benim için para çıkması gereksiz.
  4 -4 ... mordorr
 • keşke var olsaydı denen tanrılar

  .
  Yunan mitolojisinde geçen bütün tanrıların ve bütün yarı tanrıların . Varlığı beni mutlu ederdi şahsen .
  2 ... sadleo